Tagi

, , , , , , , , ,

Kochani,

Pisaliśmy już (07/2014), że planujemy ślub w plenerze. Pisaliśmy też, że będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. Kilka dni temu wykonaliśmy telefon do USC, jak się okazuje koszty będą wyższe niż zakładaliśmy (1000 zł + standardowa opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa w wysokości 84 zł), a na dodatek na dzień dzisiejszy nie możemy jeszcze kompletnie nic załatwić, bo przepisy zmieniają się od 01.03.2015 r.

Szperając w Internecie znaleźliśmy kilka ciekawostek – nie ukrywajmy – nie huczy jeszcze, ale już sporo rzeczy można znaleźć. Np.: na portalach informacyjnych sporo piszą o dodatkowym koszcie i o tym, że to miło ze strony Ministerstwa, że idą narzeczeństwom na rękę.
Można też dowiedzieć się skąd taki koszt: „W projekcie przedstawiono także kalkulację kosztów ślubu zawartego poza urzędem. Cytat: „Do podstawy oszacowania kwoty opłaty dodatkowej przyjęte zostały nakłady na zakup kompletnego stroju dla kierownika urzędu stanu cywilnego wraz z akcesoriami odzieżowymi, usługami fryzjerskimi i konserwacją odzieży, nabyciem insygniów z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP oraz patery na obrączki wraz z usługami ich konserwacji” – napisano w uzasadnieniu. Pod uwagę wzięto też wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC (dla zapewnienia ciągłości pracy urzędu) oraz koszty dojazdu na miejsce uroczystości.” (onet.pl). Garsonka, nowa trwała i „orzełek” wkalkulowane w koszty ślubu poza USC, jakby do tej pory (podczas uroczystości w USC) urzędnicy nie potrzebowali tego wszystkiego. No cóż, hajs musi się zgadzać – nie mogliśmy odmówić sobie komentarza.

Jeśli dobrze pójdzie i niczego w ustawie nie poprawią to wejdzie w życie z dniem 01.03.2015r. Na dzień dzisiejszy Urzędnicy coś tam wiedzą, informują petentów, ale pracują według starych zasad.

Dla zainteresowanych link do projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie określenia wysokości opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, w którym jest właściwy kierownik tego urzędu.

Cudowne w tekście rozporządzenia jest stwierdzenie, że nikt nie jest w stanie określić czy dodatkowa opłata zwiększy ilość małżeństw udzielanych poza USC – hmmm… jej brak zwiększyłby na pewno 😉

PS.: W niedzielę, 18.01.2015 r. Targi Ślubne w Poznaniu – wybieramy się, zdamy relację 🙂

Reklamy