Tagi

, ,

www.zawiaty.com

źródło: www.zawiaty.com

Marzę o ślubie w plenerze – piękny ogród, malowniczy górski krajobraz, albo szum wody towarzyszący składaniu małżeńskiej przysięgi. Tak, obrazki jak z romantycznych filmów – wygląda na to, że jednak w jakimś stopniu jestem romantyczką.

Od kiedy jesteśmy razem jasne było, że weźmiemy tylko ślub cywilny. Ślub kościelny nie jest dla nas – nie praktykujemy, nie będziemy udawać, że jest inaczej.
„Składanie podpisu” w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC) również nie wchodziło w grę,
dlatego kiedy dowiedzieliśmy się, że od 2015 roku możliwe będzie zawieranie związku małżeńskiego poza USC wiedzieliśmy, że to opcja dla nas.

Aktualnie możliwe jest wyciągnięcie Urzędnika z USC, po złożeniu oficjalnego wniosku i podaniu ważnego powodu, dla którego nie możemy wziąć ślubu w USC. Szczerze mówiąc, nie ma innego powodu niż nasze „widzimisię”, a skoro możemy poczekać do dnia, w którym nie będzie trzeba się tłumaczyć ze swoich marzeń – poczekamy.

Czego dowiedzieliśmy się na temat ślubu cywilnego po 2015? Poniżej kilka informacji (wyczytane w sieci i zasłyszane od Urzędniczki):

  • Od 2015 roku możliwe będzie zawieranie związku małżeńskiego poza Urzędem bez podawania przyczyny takiej decyzji. Oczywiście są i wymogi do spełnienia, między innymi to, że miejsce wybrane przez parę młodą powinno być godne i dostosowane do powagi ceremonii – ślub pod wodą czy podczas lotu balonem odpadają.
  • Oczywiście taka przyjemność będzie płatna extra – koszt ceremonii poza USC będzie ustalany przez gminę i może wynieść nawet 800zł.
  • Od początku przyszłego roku nastąpi również „informatyzacja” rejestracji aktów stanu cywilnego, więc teoretycznie łatwiej będzie załatwić całą papierologię.

Po podjęciu decyzji o dacie ślubu kontaktowaliśmy się (telefonicznie) z USC. Okazało się, że z tak dużym wyprzedzeniem nie można zarezerwować terminu. Urzędniczka zasugerowała, że nawet „nie ma jak” zaznaczyć, że jesteśmy zdecydowani na czerwiec przyszłego roku – zanotowała coś na ten temat w kalendarzu i poprosiła o kontakt po 01.01.2015 r.

Zainteresowanych zmianami prawa dotyczącego zawierania związku małżeńskiego odsyłamy do kilku źródeł:
infor.pl
BIP
Projekt ustawy

 

Reklamy